Święta to okazja do spotkań z bliskimi oraz skosztowania przeróżnych smakołyków. Podczas świąt wiele osób zapomina o zasadach „racjonalnego żywienia” i nie potrafi sobie odmówić wysokokalorycznych, ciężkostrawnych potraw. Wiecie, że podczas tradycyjnego  świątecznego dnia niektórzy spożywają blisko 5000-6000 kcal? To 2-3 razy więcej niż zakłada dieta przeciętnego człowieka!

 

Obfite posiłki zmuszają przewód pokarmowy do wytężonej pracy. Ucztowanie przy suto zastawionym stole sprzyja przejedzeniu, które objawia się dolegliwościami tj.

 • uczucie pełności w żołądku,
 • nudności,
 • zgaga,
 • wzdęcia,
 • zaparcia,
 • biegunki,
 • wymioty,
 • bóle brzucha.

SPOSOBY NA „ODCHUDZENIE” ŚWIĄTECZNEGO STOŁU
I UNIKNIĘCIE PRZEJEDZENIA

 1. Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs.
  Pamiętaj! Od czasu spożycia posiłku do zarejestrowania uczucia sytości, nasz mózg potrzebuje około 20 min.
 2. Nakładaj sobie mniejsze porcje i delektuj się ich smakiem. Wybieraj mniejsze talerze i nakładaj na nie produkty kontrastowe. Wówczas porcja będzie wydawać się zdecydowanie większa.
 3. Spożywaj potrawy gotowane, pieczone, duszone – bez dodatku tłuszczu.
 4. Unikaj dań smażonych, przygotowanych na głębokim tłuszczu, z dodatkiem majonezu i w obfitych sosach. Tłuszcz jest wysokokaloryczny (1 g tłuszczu = 9 kcal) i może powodować uczucie „ciężkości” na żołądku.
 5. Wybieraj potrawy o zmniejszonej zawartości tłuszczu, chude mięsa (kurczak, indyk, królik) oraz ryby.
 6. Urozmaicaj posiłki. Zadbaj, aby na świątecznym stole oprócz tradycyjnych potraw znalazły się owoce i warzywa. Są one bogate w błonnik wspomagający trawienie.
 7. Zrezygnuj z napojów gazowanych i dosładzanych, ponieważ są źródłem dodatkowych kalorii i mogą powodować zgagę oraz wzdęcia. W celu poprawy trawienia wybieraj tradycyjne domowe kompoty z suszu oraz wodę mineralną.
 8. Zarezerwuj czas na ruch! Na jakiś czas odejdź od stołu. Najlepiej jeśli wybierzesz się na spacer.
 9. Pamiętaj o dodatku przypraw ziołowych do świątecznych potraw. Powinniśmy dodawać je zwłaszcza do dań ciężkostrawnych, wzdymających i tłustych. Jest to sposób na wzbogacenie ich smaku oraz poprawę pracy przewodu pokarmowego. Zalecany jest m.in.: cząber, kminek, majeranek, rozmaryn, tymianek, estragon.

 

Jeśli nie chcecie sobie zepsuć świątecznego nastroju, świętujcie z umiarem!
W tym celu pamiętajcie o powyższych zasadach, które powinny towarzyszyć podczas biesiadowania.